Artėjant šildymo sezono pabaigai, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad legioneliozės prevencija būtina ne tik šaltuoju metų laiku, bet ir visus metus. Gyventojai, tiek nuosavų, tiek daugiabučių namų, kurie patys rūpinasi karšto vandens ruošimu, raginami nepamiršti pagrindinių saugumo priemonių: palaikyti tinkamą vandens temperatūrą, užtikrinti vandens cirkuliaciją ir tinkamai prižiūrėti vandens tiekimo sistemas. Šių priemonių laikymasis padeda išvengti pavojingos kvėpavimo takų infekcijos – legioneliozės, kurią sukelia Legionella bakterijos.
NVSC primena: būtina laikytis trijų svarbiausių taisyklių
Palaikyti tinkamą vandens temperatūrą
Daugiabučiuose namuose karšto vandens sistemų priežiūra, vandens temperatūros palaikymas ir saugumas yra pastatų prižiūrėtojų ar jų samdytų šildymo ir vandens sistemų specialistų atsakomybė. Jie privalo užtikrinti, kad:
iš čiaupo bėgantis karštas vanduo būtų ne žemesnės nei 50 °C temperatūros (nuleidus vandenį 1 minutę);šaltas vanduo būtų ne aukštesnės nei 20 °C temperatūros.
Tinkamą karšto vandens temperatūrą svarbu palaikyti ir nuosavų namų gyventojams, kurie karštą vandenį ruošia patys, pavyzdžiui, naudodami elektrinius vandens šildytuvus (boilerius).
Svarbu prisiminti: šiltėjant orams gali kilti pagunda mažinti vandens temperatūrą, tačiau to daryti negalima – žemesnė temperatūra sudaro palankias sąlygas daugintis Legionella bakterijoms.
Nuleisti užsistovėjusį vandenį
Norint išvengti legioneliozės rizikos, svarbu ne tik palaikyti tinkamą vandens temperatūrą, bet ir užtikrinti, kad vanduo sistemose neužsistovėtų. Stovintis netinkamos temperatūros vanduo – puiki terpė bakterijoms daugintis.
Po ilgesnių atostogų ar išvykos, trukusios 2 savaites ar ilgiau, būtina:
* prieš naudojantis karštu vandeniu – stipria srove jį nuleisti iš kiekvieno namuose esančio čiaupo;
* leisti vandenį bent 5 minutes.
Tai padės išvengti užsistovėjusio ir galimai nesaugaus vandens naudojimo.
Reguliariai valyti dušo galvutes ir čiaupus
Kad būtų sumažinta infekcijos rizika, būtina:
* bent kartą per mėnesį valyti dušo galvutes ir čiaupus, nes juose kaupiasi nuosėdos ir kalkės, sudarančios palankias sąlygas bakterijoms daugintis;
* prižiūrėti boilerius pagal gamintojo instrukcijas.
Kilus klausimams dėl boilerių priežiūros ar valymo, rekomenduojama kreiptis į jų tiekėjus ar techninės priežiūros įmones.
Legionella bakterijos į žmogaus organizmą dažniausiai patenka įkvepiant užteršto aerozolio, kuris susidaro, pavyzdžiui, prausiantis duše ar maudantis sūkurinėje vonioje. Didesnė rizika susirgti legionelioze yra vyresniems nei 50 metų asmenims, rūkantiesiems, asmenims, sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis, cukriniu diabetu, onkologinėmis ligomis ar kitomis ligomis, silpninančiomis imunitetą.
NVSC duomenimis, šiemet sausio–kovo mėn. Lietuvoje buvo užregistruota 15 legioneliozės atvejų, iš jų 5 – Vilniaus, 6 – Klaipėdos, 4 – Panevėžio apskrityse. Didžioji dalis susirgimų registruoti tarp vyresnių nei 50 metų amžiaus asmenų. Mirties atvejų neužfiksuota.
Informacija
https://nvsc.lrv.lt/lt/
© Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex