Vos prieš kelias dienas Lietuvoje baigus įgyvendinti „Barnahus“ projektą, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba oficialiai tapo „Barnahus Network“ tinklo nare. Ši narystė padės vaiko teisių gynėjams laikytis tarptautinių aukštų veiklos standartų, taip pat suteiks galimybę bendradarbiauti bei dalintis gerąja patirtimi ir praktika su kitų šalių organizacijomis, siekiant, jog mūsų šalyje seksualinį smurtą patyrę vaikai gautų itin kokybišką ir vaiko poreikiams pritaikytą specializuotą pagalbą.
Pasak Tarnybos vadovės Ilmos Skuodienės, galimybė prisijungti prie didžiausio ir plačiausiai Europoje veikiančio specializuotos vaikų apsaugos tinklo „Barnahus Network“ yra nuoseklaus vaiko teisių gynėjų darbo įvertinimas.
„Seksualinis smurtas išlieka viena skaudžiausių smurto rūšių, nuo kurios, deja, kasmet nukenčia keli šimtai vaikų. Nors šioje srityje vis dar kyla iššūkių, ypač dėl visuomenės gebėjimo atpažinti seksualinį smurtą ir dėl to, jog dalis seksualinio smurto formų yra ne visada identifikuojamos kaip nusikalstamos veikos požymiai, visgi jau įvykę teigiami pokyčiai – akivaizdūs. Vaiko teisių gynėjai nuolat tobulina savo žinias ir įgūdžius, kaip reaguoti į seksualinio smurto atvejus ir kaip tinkamai padėti nukentėjusiam vaikui. Šių gerųjų pavyzdžių mokomės iš užsienio šalyse ilgametę vaiko teisių apsaugos patirtį sukūrusių institucijų, o Lietuvoje sėkmės modelius įgyvendiname veikdami kartu su savo artimiausiais socialiniais partneriais“, – sako I. Skuodienė.
Tarnybos specializuotos pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė antrina, jog pagalbą nuo seksualinio smurto nukentėjusiems vaikams teikiantys vaiko teisių gynėjai siekia dirbti vadovaudamiesi skandinaviška „Barnahus“ idėja, kai „po vienu stogu“ vaikui draugiškoje ir jo poreikius atliepiančioje aplinkoje, susibūrus bendradarbiaujančių institucijų atstovams – vaiko teisių gynėjams, teisėsaugos pareigūnams, medicinos ir sveikatos priežiūros darbuotojams – išsamiai vertinama nukentėjusio vaiko situacija ir kartu sprendžiama dėl tolesnių pagalbos veiksmų.
„Savo darbo praktikoje pastebime, jog tokio pobūdžio išgyvenimus patyrusiems vaikams yra reikalinga ypatinga specialistų pagalba, pasižyminti tiek greitu reagavimu, tiek visapusiškai jautriu, empatišku požiūriu į individualią vaiko situaciją. Tad stengiamės, jog mūsų, kartu su partneriais, vystomas pagalbos kelias būtų operatyvus ir sklandus, visi atliekami veiksmai nukentėjusiajam suteiktų saugumą bei pasitikėjimą, o sudaryta galimybė vaikui savo skaudžios istorijos nekartoti vis kitam specialistui – apsaugotų jį nuo pakartotinių trauminių patirčių“, – sako A. Marčiukaitienė.
Vaiko teisių gynėjų turimais duomenimis, praėjusiais metais buvo nustatyti 375 galimo seksualinio smurto prieš vaikus atvejai, o per šių metų pirmąjį ketvirtį tokių atvejų užfiksuota 112.
Pastebima, jog daugiausiai seksualinio smurto situacijų – apie 80 proc. – įvyksta vaiko artimiausioje aplinkoje, kai vaikas patiria savo tėvų, kitų šeimos narių ar giminaičių nederamą elgesį.
Kilus klausimams, kviečiame žiūrėti Vaiko teisių TV arba konsultuotis su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 0 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.
Informacija
https://vaikoteises.lrv.lt/lt/
© Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex