Marta ir Monika Frėjutės
E. Frėjus AMAZONĖ
Į Tauragės pilies menes sugrįžo Edmundas Frėjus. Šviesaus atminimo skulptorius būtent Pilyje, kur buvo įsikūrusi Pirmoji vidurinė mokykla, mokėsi. Šįkart menininką į Pilies menes „sugrąžino“ „Santakos“ muziejus, eksponuojantis metalo skulptoriaus darbus. Apie Edmundo Frėjaus genialumą ir jo meninį palikimą parodos „Metalo alchemija. Edmundo Frėjaus sugrįžimas“ atidarymo dieną kalbėjomės su muziejaus direktore bei menininko dukra Monika Frėjute–Rakauskiene. Monika savo tėtį visų pirma prisimena kaip menui atsidavusį skulptorių, kurį geležis patraukė jau paauglystėje. E. Frėjaus kaip kalvio aukščiausiąs meistriškumas – skulptūras kaldinti iškart, be per didelio pasiruošimo. Pilies menėse atidaryta paroda,pasak Monikos Frėjutės–Rakauskienės, pirmiausia yra unikali tuo, kad metalo skulptoriaus darbus galima realiai pamatyti. Dauguma metalo kalvystėje vertinamo menininko darbų yra užsienyje, privačiose kolekcijose.
Po parodos pristatymo menėse, Pilies kiemelyje, šalia Fotogalerijos bokšto, iškilmingai atidengta skulptūra „Moteris su sparnais“.
Atsitiktinumas, o gal iškart užkoduotas likimas – Edmundo Frėjaus inicialai FE, periodinėje cheminių elementų lentelėje tampa ferrum. O ferrum lotyniškai reiškia geležį.
Reportažą apie E. Frėjaus indėlį į metalo skulptūrą žiūrėkite laidoje „Miesto ritmas“ nuo 2023-06-07.
© Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex